דודו זר והיהדות - היסטוריה ישראלי

דודו זר והיהדות


"אני מאמין שהמגזר הדתי יודע להעריך תכנים ערכיים יותר. לכן דתיים מחונכים יותר, מסודרים יותר, מכבדים יותר". 

3. "החינוך במגזר הדתי טוב יותר. הילדים שם טובים יותר. כשהייתי בא להופיע בבתי ספר דתיים, ראיתי התנהגות אחרת. ילדים יותר ממושמעים ונעימים. במשפחות דתיות, בסיס הערכים טוב יותר". 4. "אני כל הזמן אומר שהלוואי שהיו תכנים ערכיים יותר גם במגזר הכללי; קצת יותר ערכים של העם היהודי. אין מה לעשות, אלו ערכים טובים. כל מי שאומר 'הדתה' – אומר את זה מתוך פאניקה. יש הרבה דתיים היום והמגזר הזה צומח. אני מבין את הפאניקה. אבל להגיד שבישראל יש 'הדתה' – זאת סטירת לחי. חוצפה. אין שום רע בזה".

5. "אני מאמין ב'ואהבת לרעך כמוך'. משתדל להיות אדם טוב. אני מאמין באלוקים. התנ"ך פתוח על שולחני ומידי פעם אני קורא בו ומפליג לשורשיי היהודיים ולהיסטוריה אליה אני שייך". 6. "אני אדם מאושר מאוד, במסגרת האפשרויות שאלוקים נתן לי. אני מסתפק בחלקי ואני נתלה באילנות גבוהים, כמו מאמר חז"ל על 'השמח בחלקו'". 

7. "אם יפנו אליי מערוץ דתי לעשות תכנית לילדים - לא יהיה דבר שישמח אותי יותר. לא מעניין אותי לשחק, מעניין אותי תכנית ילדים ערכית, חינוכית. משהו כמו 'דוד דודו' שלימדנו שם ילדים איך עושים לחם, איך מברכים, מפרישים חלה, דברים כאלה".  8. "מצווה שיקרה ללבי במיוחד היא מתן בסתר. האדם שיודע לתת מבלי לקבל שום תמורה הוא היהודי האמיתי. וכמובן ביקור חולים". 9. "שבת תמיד מחזירה אותי לילדות. שבת בבית הכנסת עם אבא וסבא, אמי אחי ואחיותיי וכל המשפחה המורחבת, החברים והשכנים. אווירת הקודש, השקט מסביב, האוכל המיוחד לשבת, וכמובן הרגשת השכינה השורה בירושלים". 10. "אני מודה לאלוקים כל יום על שנתן בי את הכישרון לשיר ולשמח. בימים של קושי הפנייה המיידית היא אליו לעזרה, ובימים של נחת - ההודיה על נתינתו לי". אני יכול לומר שרוב היהודים שחיים שם הם תינוקות שנשבו. עד גיל 28 למשל לא ידעתי מה זה חרדי, ולמדתי עברית כמו שלומדים פה בארץ שפה שנייה, כלומר לא כשפה עיקרית.

זה כל היהדות שהייתה לנו. קרובת משפחתי ששוחחה איתי אחרי שהתחלתי לשמור מצוות, התחילה לבכות בפתאומיות. התברר שהיא גרה עם גוי כבר 20 שנה. הנשמה שלה הרגישה שמשהו לא בסדר, אבל היא לא ידעה למה. לצערנו היא, וגם אני, גדלנו כמו תינוקות שנשבו". למה יהודי ארגנטינה לא עושים עלייה? "זה מאוד קשה. היהודים שם חיים טוב. יש להם פרנסה וחברים, ולכן מאוד קשה לעזוב. אני טס כל שנה לדרום אמריקה ורואה אנשים שחיים טובים יחסית. יש להם חופש ביום ראשון, אין את הלחץ שיש בארץ. לצערנו פה יש שנאת חינם בין חילונים לחרדים ששם אין, אין דבר כזה. באופן כללי אין שנאת חינם בין יהודים. לכן ברור להם שלא פשוט לבוא לארץ, מה גם שיש פערי מנטאליות ותרבות".