כלים מעשיים לפעול ולהתמודד - היסטוריה ישראלי

כלים מעשיים לפעול ולהתמודד


הכלי של הנפש הבהמית – חוסר תשומת לב. אל תחשוב, אל תתפלל, תן לדברים לזרום ואל תתעסק איתם, ושם הם יזרמו בדיוק כמו שהנפש הבהמית רוצה. כאשר הנפש הבהמית שולטת עלינו, אנו בגלות. על עצת פרעה נאמר: “תכבד העבודה על האנשים ואל ישעו בדברי שקר”- כל כוונתו הייתה שיהיו טרודים בהשגת התבן והקש ולא יחשבו דבר על גאולתם. הנפש הבהמית מטרידה אותך שתהיה עסוק בטרדות היומיומיות, חלק מאותו תהליך של התפתחות פנימית מחייב זמן אמיתי של האדם להתבונן ולהתפלל. אדם זקוק לאותו זמן של חשבון נפש והתבוננות. בתניא כתוב שזמנים אלה צריכים להיות פעם בשנה -בחודש אלול, ופעם בשבוע- בערב שבת. הרבי לימד אותנו על ימי הולדת שהם גם זמני חשיבה שבהם האדם חושב, מתבונן, מעלה את זיכרונות עצמו ומגיע למסקנות, וכהוראת הרבי הקודם (בספר השיחות כדלקמן) על האדם לחשוב כל יום 15 רגעים (דקות) אודות עצמו.

אדם שרוצה באמת להתפתח צריך את הזמן הזה כל יום לפי ערכו, מספר דקות שבהם חושב, מנתח, ומסתכל על הדברים. לאור זאת מקבל משמעות נוספת הפתגם שמובא בספר ה ‘היום יום’: שהרבי הרש”ב אמר שיש צורך בחצי שעה ביום של מחשבה על חינוך הילדים. הכוונה היא שכדי לחנך את הילדים, אתה צריך לבוא מתוך מקום חושב, לא מתוך מקום שחינוך פירושו- הוא עושה כך, אתה מגיב כך. כל העיסוק בזה, כל הפרטים הללו, הם תהליכים שקוראים להם התבוננות, דרכם האדם מתעצם באמת עם עצמו ומתעלה. השקעה ותרגול – חובה יומית כל העיסוק בהתבוננות הזו מקדם אותנו לפי ערך השקעתנו. אם את כל החיים אתה עובר באופן ‘זורם’, לא מגיב ולא חושב, כאשר באה עליך בעיה מאוד קשה שמעיקה לך, אתה הולך להתייעץ ומנסה לפעול, אך אינך מפותח מספיק מבחינת היכולת לפעול נכון, כי ה’אני’ המרגיש הוא מדי חזק, ולכן יהיה לך יותר קשה ליישם את מה שאומרים לך.

אך אם אתה משקיע בתהליך של מודעות והתפתחות פנימיתבאופן יומיומי במחשבה, במחשבה בתפילה ובלימוד קבוע, באופן כללי תפעל יותר טוב, וגם כשתתייצב מול מציאות בעייתית וקשה, יהיו לך הרבה יותר כוחות גם לדעת לפעול. כל זה תלוי בתרגול פנימי. אדם שלא מתרגל איך חושבים, הוא לא יודע איך חושבים. מובא בחסידות שחסידים בעבר היו משקיעים זמן לעשות תרגילי מחשבה, להתרכז בנושא מסוים זמן ארוך ולחשוב עליו לעומק. המחשבה שאנו יכולים להצליח לפעול ולהתמודד נכון, בלי להשקיע בזה עבודה היא מחשבה מוטעית, וזה גם היפך החסידות. כל התהליכים האלה הם היסודות של העבודה החסידית, כי באמת כל עניינה של העיקרי של החסידות הוא לרומם את האדם למה שהוא באמת. זה נקרא גם ‘לגאול’ את האדם, להוציאו מגלותו, ואז ממילא כל פעולתו בעולם תהיה מתוך אותו מקום שלם ונעלה. יש בזה הרבה דרגות, אבל זה בעצם כל העבודה שלנו.
רשומה חדשה יותר רשומה ישנה יותר דף הבית
תוצאת תמונה עבור חיותתוצאת תמונה עבור עולםתוצאת תמונה עבור אוכלתוצאת תמונה עבור יהדותתוצאת תמונה עבור תיירות
חדשות, כלכלה, ספורט, תרבות, בריאות, מחשבים, נופש, יהדות, דעות, צרכנות, תיירות, אוכל, רכב, בעלי חיים, שופינג, לאשה, כיכר השבת, יחסים, אסטרולוגיה, מעורבות, ירוק, לאשה, דילים, כלכליסט, בלייזר, רכילות, מנטה, משחקים, מפות, פרוגי, כלים ושירותים, קניות, מניות, דרושים, מחירון, רכב, דירות להשכרה, קופונים, זיכרונט, ידיעות, בתי ספר, ידיעות אחרונות, דירות למכירה, לוח רכב יד שניה, בעלי מקצוע, משחקים, עברית, דירות חדשות, מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מדעי החלל, טכנולוגיה, ביולוגיה, רפואה, גאוגרפיה, מדעי, החברה, כלכלה, מדע, המדינה, היסטוריה,יהדות, מוזיקה, ספרות, אישים, ספורט, אמנות, מדינות, העולם, קולנוע, ספרים,;להיות בריא ולהישאר, בריא אורח חיים בריא, להיות בריא להישאר בריא, חרדים, חדשות, חרדים, חסידים, חדשות ,מבזקי חדשות בארץ פוליטי מדיני, כיכר בכנסת, העולם הערבי, משטרה, צבא וביטחון, חוק ומשפט, בית וסטייל, נקיון וארגון עיצוב פנים, אל תפספסו, תיירות טיולים, כיכר טורס, צפון הארץ, דרום הארץ, משפחה צרכנות, זוגיות, חינוך, ילדים, הורים, שידוכים, גרפולוגיה, אימון אישי, דיגיטל, חדשות, הטכנולוגיה, מדריכים, אינטרנט ומחשבים, סלולר ואפליקציות, ברשת, מוזיקה, מגזין, חדשות המוזיקה, מצעד כיכר, שירים חסידיים, מזרחי, חזנות, נבונה, שוק ההון, נדלן, מטבע חוץ, טכנולוגיה, רכב, לימודים, תכנון, משכנתא, רכב, משטרה, תחבורה, בטיחות, תחבורה ציבורית, מיסטיקה, הסגולה, היומית, חלומות, מזג אוויר, מתכונים לשבת, זמני שבת, כניסת שבת, תל אביב, כניסת שבת, ירושלים, באר שבע, חיפה, אילת טבריה עבודות לחרדים טיולים חדשות מחקרים ילדים זוגיות אוכל יופי אסטרולוגיה אקטואליה תרבות וידאו, הריון ולידה, תינוקות, פוריות, מדריכים, חינוך, ילדים, עיתונות, בריאות.