העלייה מרומניה בתקופה העותמאנית - היסטוריה ישראלי

העלייה מרומניה בתקופה העותמאנית


גם לפני העלייה הראשונה היה זרזיף של עולים מרומניה לארץ ישראל - תחילה מ"הנסיכויות הרומניות", הפרינצ'יפאטים ולאחר איחודן - מ"מלכות רומניה", הרגאט. בשנת 1863 עלו לארץ ישראל הרב יוסף אריה הכהן (דודו של דוד שוב) ממוינשט, יחד עם הרב צונדרס (Tzunders), כל אחד מהם עם חמישה בני משפחה. דוד שוב חיפש את דרכו לארץ ישראל כבר משנת 1875, והגשים בכך את חלום העלייה, יחד עם חבריו, חלק נכבד ממנו. בצפת, למשל, היוו יוצאי רומניה 23% מהאוכלוסייה "האשכנזית" ואיכלסו ארבעה בתי מדרש, שנקראו על שם יישובי המוצא הרומניים: רומאן, בוטושאן, שטפנשט ובוחוש. בנוסף לאלה היה גם מספר לא גדול של יוצאי רומניה "ספרדיים", נמל קונסטנצה הרומני היה לשער חשוב עבור יהודי אירופה בדרכם לארץ, ועברו בו עולים רבים, לא רק יוצאי רומניה. בשנת 1939, לפי בקשת הבריטים, עצרו השלטונות הרומנים רכבת שהובילה 750 חלוצים יהודים מפולין אל קונסטנצה.

השתדלנות היהודית אצל מלך רומניה הביאה לשחרור החלוצים והם עלו לסיפונה של הספינה טייגר היל והגיעו אתה לחוף תל אביב. שהצטרפו לכולל הספרדי. המדינה הרומנית הוקמה ב-1859, תוך איחוד הנסיכויות מולדובה ווולאכיה תחת שליט אחד. זה, הבטיח אמנציפציה ליהודים, אולם לא עמד בהבטחתו. עקב לחצם של החוגים האנטישמיים, שכללו חלקים גדולים מחוגי המשכילים, חזר בו השליט אלכסנדרו יואן קוזה מהבטחתו והציע הפעם "השתלבות מדורגת". הדחת השליט והחלפתו בנסיך מבית הוהנצולרן ממוצא גרמני, מחקה גם הבטחה זו, ונקבע בחוקה שאך ורק נוצרים זכאים לאזרחות רומנית. אכזבת היהודים הביאה לחיפוש אפיקים לחיים חדשים, מחוץ לרומניה. ב-1873, בקומונה (מועצה אזורית) ניקורשט (Nicoreşti) שבמחוז גאלאץ וכן בעיירה טקוץ' (Tecuci) בין היתר נדרש אישור הפרלמנט הרומני לכל מקרה של מתן אזרחות ליהודי.

בשנים 1880-1913 הוענקה אזרחות רק ל-529 יהודים מבין עשרות אלפי המבקשים. על היהודים חסרי האזרחות הוטלו גזרות חדשות לבקרים, כולל איסור על מכירת משקאות חריפים, על עיסוק בהשקעות בבורסה, בסחר ובממכר ניירות ערך שהיו פרנסות יהודיות מקובלות. מצב זה ניפץ את תקוות היהודים לאמנציפציה ולחיי שגשוג ברומניה, והביא לחיפוש פתרונות אחרים, בהם הפתרון הציוני, ולגל הגירה, שחלק קטן ממנו (4,000 עד 1907) השלטון הרומני האנטישמי, שעשה מאמצים רבים לדחוק את יהודי ארצו מחוץ לגבולותיה, אהד את נושא העלייה וראה בו דרך לצמצם את מספר היהודים ברומניה וגם דרך להרוויח ממעברם של היהודים, מבלי שיתיישבו ברומניה. עם סגירת הנמלים האיטלקים ביוני 1940, הנמלים הרומנים נותרו שער היציאה האחרון של יהודי מזרח אירופה ומרכזה. (באישור הסולטאן העות'מאני, אישור שלא כלל התיישבות בירושלים), והקימו את ראש פינה ומאוחר יותר את זכרון יעקב. עד סוף 1882 הגיעו לארץ ישראל 1,332 מתיישבים חדשים מרומניה. גם בבנייה היום יומית של היישוב העברי בארץ ישראל לקחו חלק יוצאי רומניה והבית הראשון של תל אביב נבנה על ידי ראובן ורבקה סגל, מיוצאי רומניה.
רשומה חדשה יותר רשומה ישנה יותר דף הבית
תוצאת תמונה עבור חיותתוצאת תמונה עבור עולםתוצאת תמונה עבור אוכלתוצאת תמונה עבור יהדותתוצאת תמונה עבור תיירות
חדשות, כלכלה, ספורט, תרבות, בריאות, מחשבים, נופש, יהדות, דעות, צרכנות, תיירות, אוכל, רכב, בעלי חיים, שופינג, לאשה, כיכר השבת, יחסים, אסטרולוגיה, מעורבות, ירוק, לאשה, דילים, כלכליסט, בלייזר, רכילות, מנטה, משחקים, מפות, פרוגי, כלים ושירותים, קניות, מניות, דרושים, מחירון, רכב, דירות להשכרה, קופונים, זיכרונט, ידיעות, בתי ספר, ידיעות אחרונות, דירות למכירה, לוח רכב יד שניה, בעלי מקצוע, משחקים, עברית, דירות חדשות, מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מדעי החלל, טכנולוגיה, ביולוגיה, רפואה, גאוגרפיה, מדעי, החברה, כלכלה, מדע, המדינה, היסטוריה,יהדות, מוזיקה, ספרות, אישים, ספורט, אמנות, מדינות, העולם, קולנוע, ספרים,;להיות בריא ולהישאר, בריא אורח חיים בריא, להיות בריא להישאר בריא, חרדים, חדשות, חרדים, חסידים, חדשות ,מבזקי חדשות בארץ פוליטי מדיני, כיכר בכנסת, העולם הערבי, משטרה, צבא וביטחון, חוק ומשפט, בית וסטייל, נקיון וארגון עיצוב פנים, אל תפספסו, תיירות טיולים, כיכר טורס, צפון הארץ, דרום הארץ, משפחה צרכנות, זוגיות, חינוך, ילדים, הורים, שידוכים, גרפולוגיה, אימון אישי, דיגיטל, חדשות, הטכנולוגיה, מדריכים, אינטרנט ומחשבים, סלולר ואפליקציות, ברשת, מוזיקה, מגזין, חדשות המוזיקה, מצעד כיכר, שירים חסידיים, מזרחי, חזנות, נבונה, שוק ההון, נדלן, מטבע חוץ, טכנולוגיה, רכב, לימודים, תכנון, משכנתא, רכב, משטרה, תחבורה, בטיחות, תחבורה ציבורית, מיסטיקה, הסגולה, היומית, חלומות, מזג אוויר, מתכונים לשבת, זמני שבת, כניסת שבת, תל אביב, כניסת שבת, ירושלים, באר שבע, חיפה, אילת טבריה עבודות לחרדים טיולים חדשות מחקרים ילדים זוגיות אוכל יופי אסטרולוגיה אקטואליה תרבות וידאו, הריון ולידה, תינוקות, פוריות, מדריכים, חינוך, ילדים, עיתונות, בריאות.