הלקסיקון של ימי הביניים - היסטוריה ישראלי

הלקסיקון של ימי הביניים


הלקסיקון של ימי הביניים הוא אנציקלופדיה מקיפה בגרמנית על ההיסטוריה והתרבות של ימי הביניים. הלקסיקון נכתב בידי מחברים מכל רחבי העולם והוא כולל 36,000 מאמרים המכונסים ב-9 כרכים, ומקיפים את ציר הזמן שבין שלהי העת העתיקה לשנת 1500, בתחומי האימפריה הביזנטית והעולם הערבי. ששת הכרכים הראשונים של הלקסיקון יצאו לאור בהוצאת ארטמיס (ובהמשך ארטמיס & וינקלר) במינכן ובציריך. שלושת הכרכים האחרונים יצאו במינכן בהוצאת "LexMA" המפיקה את הלקסיקון. בנפרד, פרסמה חברת ברפולס (אנ'), גרסה דיגיטלית של הלקסיקון, המשווקת על גבי תקליטור.

עדיף לא ליצור קצרמר. במקום זאת, ניתן להוסיף את נושא הערך לרשימת הערכים המבוקשים. קצרמר כדאי ורצוי מלכתחילה רק במקרה אחד:אין ליצור אותו במרחב הערכים ערך שהוא "אולטרה-קצרמר", כלומר כזה המכיל מעט מאוד תוכן (מידע מילוני או שורות בודדות, ללא תבניות ומידע נוסף). ניתן ליצור את הערך בטיוטה, ולהרחיבו בה, ורק לאחר שמכיל מספיק תוכן להעבירו למרחב. כמו כן בתרגום ערכים מוויקיפדיות בשפות זרות, אם מדובר בנושא רחב המופיע כערך ארוך ומלא בערך המקורי שבשפה הזרה, ראוי לתרגם ממנו חלקים בסיסיים ולא רק חלק קטן כקצרמר.

קצרמר מספק נקודת התחלה אשר מאפשרת לעורכים אחרים לקשר אליה ולהרחיב לערך מלא: להוסיף עוד פרטי מידע, עוד מקורות מידע מקוונים ולא מקוונים, בינוויקי שיאפשר לעורכים אחרים לתרגם מידע ממיזמים בשפות אחרות. ככל שנוסף יותר מידע וקישורים רלוונטיים, נוצר בסיס טוב יותר למי שיהיה מעוניין להרחיב את הערך, אשר לא היה אפשרי אם הערך היה נמחק במצבו הראשוני.

קצרמרים מקוטלגים ככאלו ולרוב גם מקוטלגים לפי תחומים שונים, מה שמאפשר לוויקיפדים שרוצים לתרום מזמנם ומן הידע שלהם, לעבור על רשימת הקצרמרים בקטגוריית הקצרמרים ולעבוד לפיה. מעת לעת קצרמרים נכללים במתקפות איכות או מיזמי עריכה אחרים כגון המקבץ השבועי או תחרות "מקצרמר למובחר". חסרונותיהם של קצרמרים: קוראים בוויקיפדיה יצטערו כאשר יגיעו לקצרמר, שהרי חיפשו ערך אנציקלופדי. בקצרמר חסר תוכן וחסר קישורים אין הרבה תועלת. במקרים רבים יוצרי קצרמרים לא מקשרים בין הערך וערכים אחרים (מהערך ואל הערך), לא מוסיפים קטגוריות ולא בינוויקי.

לעיתים קרובות כותב הקצרמר אינו בקיא בנושא הנידון, אחרת הוא יכול היה להרחיב עליו. התוצאה היא שגם בערך הקצר יכולות ליפול טעויות גסות. קישור אדום מתוך ערכים מושך יותר תשומת לב מאשר קישור כחול, שאי אפשר לדעת מה תוכנו. כאשר אינכם יוצרים קצרמר, יותר אנשים ישימו לב שחסר מידע ויוסיפו אותו, בצורה מלאה ומפורטת. כאשר קיים קצרמר, התורמים עשויים לחשוב שערך אמיתי עומד מאחורי הקישור, כאשר לרוב אין שם ולו פסקה אחת.